Europejski Kongres Finansowy 2016. fot. PKN Orlen
Europejski Kongres Finansowy 2016. fot. PKN Orlen
Europejski Kongres Finansowy Europejski Kongres Finansowy
702
BLOG

Ekspert: Rządowy program świadczeń socjalnych może wywołać hossę

Europejski Kongres Finansowy Europejski Kongres Finansowy Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Na VI Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie o potencjale polskiej gospodarki mówił Mark Mobius - jeden z najbardziej wpływowych globalnych zarządzających, z którego zdaniem liczą się miliony inwestorów na całym świecie.

Kalendarz drugiego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego, odbywającego się w Sopocie w dniach 13-15 czerwca 2016 r., wypełniły 22 dyskusje panelowe, którym przysłuchiwał się komplet publiczności. Z każdym rokiem tematyka debat jest coraz bardziej różnorodna, ale łączy je jedno: dążenie do wypracowania praktycznych rozwiązań, służących pełnemu wykorzystaniu potencjału polskiej gospodarki. Zalecenia ekspertów znajdą wyraz w Rekomendacjach Europejskiego Kongresu Finansowego.

Świadczenia socjalne rozkręcą gospodarkę

Wielu uczestników Europejskiego Kongresu Finansowego nastawiło we wtorkowy poranek budziki, by zdążyć na prezentację Marka Mobiusa, jednego z najbardziej wpływowych globalnych zarządzających, z którego zdaniem liczą się miliony inwestorów na całym świecie. W swoim wystąpieniu, poprzedzającym debatę poświęconą atrakcyjności inwestycyjnej Polski, wielokrotnie odnosił się do aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej naszego kraju. Podkreślił przy tym, że rynki finansowe są już przyzwyczajone do tego, że kolejne ekipy rządowe realizują swoje pomysły gospodarcze; przeżyłyby nawet, mówił Mark Mobius, wygraną Donalda Trumpa… Inwestor postawił przy tym ciekawą tezę, że stymulujący konsumpcję program świadczeń socjalnych, w tym transfery do rodzin wielodzietnych, może w krótkoterminowej perspektywie pozytywnie wpłynąć na warszawską giełdę.

Innowacyjność to szansa i cel dla polskiej gospodarki

W długim terminie wartość i siłę gospodarki buduje przede wszystkim innowacyjność – nie mieli wątpliwości uczestnicy cieszącej się dużym zainteresowaniem debaty pt. „Jak odblokować potencjał innowacji?”. Dyskusję poprzedziła prezentacja raportu „Gra o innowacje”, przygotowanego przez PKN ORLEN. Jego autorzy stawiają tezę, że priorytetem Polski powinno być maksymalne wydłużenie łańcucha wartości innowacji poprzez wsparcie samych innowatorów, ale także silniejsze zaangażowanie krajowych przedsiębiorstw w absorpcję pionierskich pomysłów oraz większą aktywność spajającego ekosystem innowacji państwa.

Źródłem innowacji coraz częściej są miasta; eksperci nie mają wątpliwości, że to do nich ma należeć XXI wiek. Nie mogło więc i tej – miejskiej – perspektywy zabraknąć na Europejskim Kongresie Finansowym. Dyskusja na temat zrównoważonych miast przyszłości, zorganizowana pod patronatem Miasta Sopotu, spotkała się z żywymi reakcjami licznie zgromadzonych słuchaczy.

Kto odpowiada za emerytury?

Najwięcej wtorkowych paneli było poświęconych – zgodnie z nazwą sopockiego wydarzenia – przeobrażeniom dokonującym się w branży finansowej. Wiele uwagi poświęcono zjawisku customer experience, czyli doświadczeniu klientów, w tym tzw. millenialsów, i ścieżek, które „wydeptują” oni w cyfrowych kanałach bankowych. Uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego szukali też odpowiedzi na pytania o to, jak bankowość może wspierać rozwój Polski Cyfrowej oraz kto – państwo, obywatel czy biznes – odpowiada za wysokość przyszłych emerytur. Drugi dzień Europejskiego Kongresu Finansowego zakończyła debata okrągłego stołu, poświęcona uwarunkowaniom funkcjonowania sektora bankowego w Polsce na tle Europy i ich wpływu na sytuację sektora i gospodarkę, poprzedzona wystąpieniem Yvesa Merscha, Członka Zarządu Europejskiego Banku Centralnego.

Rekomendacje EKF

Europejski Kongres Finansowy wyróżnia to, że nie tylko diagnozuje rzeczywistość, ale przede wszystkim pomaga ją zmieniać na lepszą. Dlatego duże oczekiwanie towarzyszy zawsze debatom, które znajdą wyraz w Rekomendacjach VI Europejskiego Kongresu Finansowego.

Ogłoszenie Rekomendacji EKF nastąpi w środę, podczas uroczystego finału sopockiego wydarzenia. Należy jednak pamiętać, że Europejski Kongres Finansowy nie kończą się wraz z wyjazdem z gościnnego Sopotu ostatniego uczestnika Kongresu. Eksperci tworzący Radę Programową EKF pracują przez cały rok, a ich stanowiska i publikacje stanowią ważny polski wkład w prace liczących się międzynarodowych gremiów.

VI Europejski Kongres Finansowy zorganizowały Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Giełda Papierów Wartościowych, PKN ORLEN, Bank Pekao oraz NDI. Partnerami głównymi wydarzenia są PKO Bank Polski oraz PGE Polska Grupa Energetyczna.

 

Zobacz też: 

 

Zainicjowany w 2011 roku Europejski Kongres Finansowy jest debatą o bezpieczeństwie i stabilności Unii Europejskiej, o dobrych, rozwiązaniach dla wspólnego sukcesu Polski i Unii Europejskiej. Celem Kongresu jest również prezentacja polskiego punktu widzenia w międzynarodowych debatach na temat rozwoju i bezpieczeństwa. VI Europejski Kongres Finansowy odbędzie się w Sopocie w dniach 13-15 czerwca 2016 r.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka